LED panely ako svetlo z nebies

Posted by on 3.8.2018

Pred masívnym použitím LED svietidiel sa hlavne  využívali plynové výbojky, alebo žiarovky., ktoré mali určite veľmi veľa výhod aj nevýhod. Najväčšou nevýhodou bolo zaiste veľa tepla, prítomnosť nebezpečnej ortuti, obmedzená životnosť ,  vysoká spotreba energie a malá účinnosť. Zmena nastala príchodom  svetiel LED.   Vedci najprv predpokladali, že rastlinky potrebujú pre svoj život  prevažne  svetlo

Pred masívnym použitím LED svietidiel sa hlavne  využívali plynové výbojky, alebo žiarovky., ktoré mali určite veľmi veľa výhod aj nevýhod. Najväčšou nevýhodou bolo zaiste veľa tepla, prítomnosť nebezpečnej ortuti, obmedzená životnosť ,  vysoká spotreba energie a malá účinnosť.

Zmena nastala príchodom  svetiel LED.

lampa

 

Vedci najprv predpokladali, že rastlinky potrebujú pre svoj život  prevažne  svetlo červené a modré zo svetelného spektra. Avšak  vedci zistili , že rastliny potrebujú celé spektrum slnečného žiarenia. Dá sa to  aj veľmi zjednodušene povedať, že v prípade absencie celého spektra môže dôjsť k zmene chuti a k nežiaducej mutácii mutácií.

 

Okrem toho ,veľmi dôležitým faktorom  je aj  množstvo svetla, ktoré je  potrebné pre  spustenie fotosyntézy, pretože každá rastlina má iné nároky. Preto je nesmierne  dôležité vyvinúť taký optický systém , ktorý by bol vhodný pre  svietidla použiteľné  pre každý  skleník.

 

Základom pre takéto svietidlá by mali byť veľmi výkonné LED diódy biele , ktoré majú veľmi široké svetelné spektrum. Tieto diódy sa dajú použiť plošne pre rastlinky s veľkým nárok na svetlo počas dlhej doby, resp. použijeme LED diódy biele s úzkym spektrom pre rastlinky s nižšími nárokmi na prísun svetla.. Použitie  rôznej sekundárnej optiky pre  LED nám umožní dosiahnuť optimálnejšie  rozloženie svetla a hlavne nám zníži straty..

reflektor

 

Vhodným riešením sú  LED biele panely- https://www.sanbun.sk/led-panely-ako-svetlo-z-nebies.

Existujú rôzne konštrukčné riešenia. Od úplne jednoduchých, stropných až po výklopné, umožňujúce ručné alebo automatické nastavenie svetelného svitu, aby sa čo najviac podobali tomu svetlu z oblohy. Sú zhotovené z rôznych materiálov od plastu počnúc a nerezom končiac. Všetko závisí od potrieb pestovateľa a od obsahu jeho peňaženky. Je si teraz možnosť vybrať z bohatej ponuky na trhu, stačí iba presne vyšpecifikovať potreby rastlín a veľkosť plochy, ktorú potrebujeme osvietiť.

 

LED panely ako svetlo z nebies
3.7 (73.33%)3