Zarastená fasáda popínavými rastlinami

Posted by on 9.7.2019

Výhody pokrytia steny zeleňou Pokrytie fasády domu zarasteným brečtanom, či inou popínavou rastlinou prináša niekoľko nesporných výhod, medzi ktorými sa na špici drží úspora vykurovania. Môže za to schopnosť držania vzduchu a zamedzenia jeho cirkulácie medzi stenou a listami. To platí v zimnom období. Naopak v lete vytvára príjemnú klímu v dome a keďže listy do vzduchu vypúšťajú

Výhody pokrytia steny zeleňou
Pokrytie fasády domu zarasteným brečtanom, či inou popínavou rastlinou prináša niekoľko nesporných výhod, medzi ktorými sa na špici drží úspora vykurovania. Môže za to schopnosť držania vzduchu a zamedzenia jeho cirkulácie medzi stenou a listami. To platí v zimnom období. Naopak v lete vytvára príjemnú klímu v dome a keďže listy do vzduchu vypúšťajú vlhkosť, v okolí fasády je príjemne. Nie je pravda, že pôsobením popínavých rastlín dochádza k vlhnutiu stien pri daždi, pretože voda v skutočnosti vďaka otočeniu listov steká dole. Zástancovia zelených fasád naopak vyzdvihujú ochrannú funkciu fasád so zeleným pokrytím. habr.jpgDo určitej miery zeleň tvorí štít pred vodou a prskaním z ciest, bočných dažďov, víchrov a fujavíc. Zelená pokrývka fasády brzdí vietor. Viacero článkov potvrdzujú percentuálne viditeľnú úsporu vykurovania, pretože vždyzelená pokrývka v zime zadržiava unikajúce teplo, respektíve bráni k jeho úplnému úniku. Ďalšou nespornou výhodou je, že popínavá rastlina odčerpáva svojimi koreňmi vlhkosť zo základov domu. Ideálne je, ak nejde o veľmi starý dom, aby sa tieto základy nenarúšali činnosťou rastu popínavej rastliny.
Nevýhody zelenej fasády
Ak chcete svoju stenu pokryť zelenou fasádou, chce to niekoľko rokov čakania, aby ste získali vzhľad podobný na anglické sídla a budovy v parkoch a európskych zoologických záhradách. Nevýhodou je, že takáto zeleň môže prilákať vtákov na hniezdenie, čím sa možno zvýši o niečo viac hlučnosť pri okne. Nie každý má rád cvrlikot vtáctva od východu slnka. Svojim spôsobom to môže byť výhoda pri vychytávaní hmyzu. Nevýhodou môže byť v prípade starého múru a narušenej omietky to, že rastlina môže vytvárať korienky a narúšať murivo. To sa môže stávať len pri rozpadajúcej sa omietke už z iných príčin, prípadne pre pukliny a vlhké rozpadavé steny. kamená zeď.jpgDlhé pôsobenie popísanej rastliny a jej pokusov zakorenenia môže mať za následok aj poškodenie múrov. Pri veľmi, ale naozaj veľmi narušených múroch, ktoré nekontrolovateľne skôr v zanedbaných starých domoch obrastá brečtan, môže dôjsť až k narušeniu statiky. Pri troche fantazírovania treba spomenúť aj ďalšiu nevýhodu. Brečtan umožní prístup hore aj takým neželaným živočíchom, ako sú kuny, potkany, myši, či dokonca vo výnimočných prípadoch hady. Kým niektoré budú hore liezť v rámci vlastného prieskumu, iné pôjdu inštinktívne hore kvôli potrave.